Informácie

NA ÚVOD JEDNA DÔLEŽITÁ INFORMÁCIA
Nedávno som z tejto stránky všetko zmazal. Zámerne. V archívoch totiž boli fotky spred viac ako 5 rokov. Mohli ste si ich pozrieť, mohli sa vám páčiť, mohli ste chcieť niečo podobné. Ale keďže sa za tie roky dosť zmenil môj štýl fotenia (dúfam, že k lepšiemu), vaše fotky by vyzerali inak. A nechcel som zavádzať… Nové svadby pribúdajú postupne. Pozrite si to, čo tu je dnes a zastavte sa o pár dní :)

Nie som najlepší svadobný fotograf na Slovensku. Ale už mnohí povedali, že si nemohli vybrať lepšie a že na tú ich svadbu som bol ten najlepší fotograf. Tomu sa už nebránim :)
Vždy rád stretnem ďalší pár, ktorý také niečo bude môcť povedať, keď uvidia moje fotky ich veľkého dňa. Po prečítaní týchto riadkov by aj vám mohlo byť jasnejšie, či to môžete byť vy…

S označením “svadobný fotograf” mám trochu problém. Necítim sa tak. Cítim sa skôr ako reportér s fotoaparátom, ktorého zaujímajú ľudia a vzťahy medzi nimi – a ktorého si títo ľudia zavolajú, aby pravdivo zdokumentoval ich svadobný deň. Dôverujú mi a zaujíma ich môj pohľad. Od týchto ľudí pravidelne dostávam nadšené správy po tom, ako si prvýkrát pozreli svoje svadobné fotky. Asi hlavne vďaka takýmto správam svadby fotím už osem rokov.

Ako fotím?
Fotografická reportáž je podľa mňa jediný spôsob, ako sa dá pravdivo zobraziť vaše “Áno” a všetko okolo toho – atmosféra, emócie, príbeh. Snažím sa čo najmenej ovplyvňovať dianie pred objektívom a namiesto toho zachytávať to, čo sa tam deje prirodzene. Nečakajte, že vás budem dirigovať do póz a grimás (tie grimasy prídu samy). Budem sa snažiť byť neviditeľný a na väčšine fotiek sa mi nebudete pozerať do objektívu. Záberov, na ktorých budú ľudia, bude viac, než tých, kde budú topánky, šperky a taniere.
Je tu ale jedno riziko, o ktorom potrebujete vedieť. Stáva sa, že sa harmonogram svadobného dňa nepodarí dobre nastaviť, alebo dodržať – a celý deň je stres. Stáva sa, že mi svadobná mama povie, že sa nechce fotiť. A sú také páry, ktoré si za celý deň nedajú spontánne ani jednu pusu. Nič z toho nie je zlé. Ale nemôžete čakať, že z fotiek bude sršať pohoda, mamina bude na fotkách a vy budete vyzerať, že ste v najromantickejšej fáze svojho vzťahu. Podstata fotoreportáže je pravdivé zobrazenie udalostí, ktorých je fotograf svedkom. Áno, niekedy závidím fotografom, ktorí sa zameriavajú na dokonalé štylizované portréty – tí dokážu nafotiť aj sto svadieb rovnako dobre.

Kde sa inšpirujem?
Nebuďte prekvapení, ak medzi svojimi svadobnými fotkami nájdete niečo, čo sa podobá na obrázky, aké tvoria Jeff Ascough, Nordica, Alan Law, Robert J Hill, Jonas Peterson alebo Ian Weldon. Nekopírujem ich úmyselne. Iba sa často na ich fotky pozerám, mám ich v hlave a občas sa niečo môže vynoriť.

Môžem vám v niečom poradiť alebo pomôcť?
Mám za sebou 147 svadieb z jedinečného pohľadu fotografa. Bol som s nevestami a ženíchmi už od rána, kedy hostia alebo DJ ešte možno spali. A bol som s nimi ešte v čase, kedy už spala napríklad kaderníčka. Bol som na svadbách ako hosť, dodávateľ, organizátor a dokonca aj ako sobášiaci. Nie, nezjedol som všetku múdrosť svadobného sveta, ale je prirodzené, že čo-to o svadbách viem. Stále viac ľudí si to všíma a radia sa so mnou. Moji klienti majú samozrejme exkluzívny prístup ku všetkému, čo o svadbách viem.
Ak chystáte svadbu a hľadáte DJa, kameramana, muziku alebo čokoľvek iné, tu sú kontakty na tých najlepších, ktorých som za tie roky stretol.

Čo možete urobiť preto, aby ste mali čo najlepšie fotky?
Nechajte si poradiť. Napríklad pri výbere miesta na hostinu. Sú totiž priestory, ktoré sú prekrásne. Ale fotí sa tam strašne zle. Napríklad v tmavej sále s bodovými svetlami a tmavým dreveným stropom nebudem môcť odfotiť fotky, ktoré som odfotil na inej svadbe, vy ste ich videli a páčili sa vám. Alebo pri tvorbe harmonogramu svadobného dňa. Ak v ňom máte napríklad na oblečenie do šiat vyhradených 10 minút, na 90% budeme meškať… Nastavenie dobrého harmonogramu a jeho poctivé dodržiavanie je pre taký organizačne náročný deň úplne kľúčové. Viem vám s tým pomôcť.
No a okrem toho, že si necháte poradiť, môžete ešte obetovať nejaký čas na naše stretnutie pred svadbou. Čoraz častejšie totiž nefotím klientov, ale kamarátov. Možno sa s nimi poznám dlhšie, možno sme sa videli na nejakej inej svadbe, možno sa zoznámime až vtedy, keď začínajú pripravovať tú svoju. Ale najlepšie sa mi fotí vtedy, keď sa aspoň trochu poznáme. A čím lepšie sa mi fotí, tým lepšie sú fotky. Vaše fotky.

Mám nejaké zvláštne požiadavky?
Nie. Počas dňa budem potrebovať iba pár minút na prezlečenie pred začiatkom oficiálneho diania (odobierka/obrad). Čo sa týka hostiny, ideálne je pre mňa sedenie v hlavnej sále (vidím a počujem, čo sa deje a môžem rýchlo reagovať) a zároveň niekde, kde si blízko seba môžem odložiť veci, aby som ich mal na očiach a po ruke. A nepapám zvieratká.

Ako upravujem fotky?
Každá fotka, ktorú odomňa dostanete, je upravená (to sa týka hlavne opráv mojich chýb: expozícia, farebnosť, kompozícia, výrez…). Mám rád simulácie fotografických filmov, ktoré sa vyrábajú už desiatky rokov – hlavne preto, že takto upravené fotky podľa mňa majú nadčasovejší vzhľad. Zrejme budú mnohé fotky čierno-biele. Ak je na fotke zachytená silná emócia alebo dôležitá akcia, podľa mňa od nich farby zbytočne odpútavajú pozornosť a rušia. Fotky zásadne neretušujem – nepresúvam, neodstraňujem a nepridávam pixely. Považujem to za neetické a ak toto chcete, prosím, oslovte niekoho iného.

A čo technika?
Čím menej, tým lepšie. Radšej sa sústredím na to, čo sa deje pred objektívom, než na objektív ako taký. Ale aj napriek tomu, že na mne bude niekedy visieť iba jeden fotoaparát, ďalšie dva budem mať nablízku. Bez záložnej techniky by som si na svadbu nedovolil prísť. A ak sa tak dohodneme, donesiem si aj nejaké aparáty, do ktorých sa nedávajú pamäťové karty, ale film. Moja F4-ka sa bude veľmi tešiť.

Fotím v zahraničí, prípadne cudzincov, ktorí sa berú na Slovensku?
Áno, pomerne často. Na fotkách mám ženíchov a nevesty napríklad z Veľkej Británie, Ukrajiny, Rumunska, Česka, USA, Poľska, Srbska, Nórska, Talianska a Španielska. Každý rok si spravím aspoň jeden zahraničný výlet – bol som napríklad v Bristole, Belfaste, Paríži, Prahe, Öttevény, Cluji a Novom Sade. Komunikácia v angličtine je pre mňa bežná.

Koľko stojí moja práca?
€600 + cestovné náklady

Prečo?
Som presvedčený, že fotodokumentácia svadobného dňa – okrem obrúčok to jediné, čo zo svadby zostane – by mala stáť viac, ako napríklad koláče a alkohol. Na svadbe obvykle strávim okolo 16 hodín, minimálne 20 hodín mi bude trvať spracovanie nafoteného materiálu, raz za dva roky „vycvakám“ závierku a potrebujem vymeniť fotoaparát. Všetko robím “nabielo”, takže platím dane a účtovníčku. A potom je tu kopec ďalších vecí ako opotrebovanie auta, počítača, nákup USB médií a pevných diskov, servis techniky atď.
Snažím sa držať svoju cenu na úrovni zhruba 10% rozpočtu priemernej slovenskej svadby. To je bežné meradlo aj v zahraničí.
Ak moja cena presahuje 10% vášho predpokladaného rozpočtu a chystáte niečo zaujímavé, nedajte sa odradiť a napíšte mi o vašej predstave (pozn. mám veľmi rád netradičné, malé, osobné a originálne svadby, hoci s nízkym rozpočtom).

Čo za to?
Budem s vami od rána až do skorých ranných hodín. Odfotím prípravy, odobierku, sobášny obrad, gratulácie, spoločné fotky s hosťami, začiatok hostiny, zábavu, polnočné zvyky. Z toho, čo nafotím, zostane po vytriedení duplikátov a nepodarkov približne 500 fotiek (málokedy je to menej, niekedy je to oveľa viac). Jednu po druhej ich všetky upravím a odovzdám v troch kópiách: na archívnom DVD, na kvalitnom USB kľúči a v cloude. Súbory budú zoradené chronologicky a budú v dvoch kvalitách – jedna pre tlač a druhá optimalizovaná pre použitie na internete.
Ako pozornosť pridám fotenie štylizovaných portrétov v iný deň (lebo fotiť ich vo svadobný deň je z mojej skúsenosti zlý nápad) a hravý darček (nechajte sa prekvapiť).

Čo teraz?
Ak máte pocit, že sa naše predstavy o dobrých svadobných fotkách akosi prelínajú, pozrite sa do tohto kalendára, či mám váš termín voľný (termíny s „!“ sú obsadené definitívne, termíny s „?“ môžu byť aj vaše).

Ak áno, vyplňte prosím tento dotazník. Ak sa vám neozvem do 24 hodín, udialo sa niečo neobvyklé a tak mi prosím na e-mail svadobnyfotograf@peterazor.com napíšte pár zaujímavých riadkov. Teším sa na čítanie a na vás.